Jak upravit fotografie pro web

Možná jste zaregistrovali, že jsem do sekce Panorama ve Fotogalerii vložil fotografie, které tam již dříve byly. Rozdíl mezi původními  a novými snímky není jenom v počtu pixelů, ale hlavně ve způsobu jejich úpravy pro web. Nedávno jsem totiž konečně vyřešil problém, jak zkrotit fotky o velikosti několika desítek až stovek MB do podoby obrázku o pouhých 200 kB.

Dnes, v době běžného používání internetu, má každý fotograf spoustu informací o úpravách snímků. Na fotoserverech existuje možná až příliš mnoho tutoriálů jak správně „vyvolat" RAW soubory, jak využít úrovně, křivky, upravit kontrast a vyvážit barvy. Základní postupy úpravy fotografií jistě ovládá každý, kdo to s fotografováním myslí alespoň trochu vážně, nicméně kvalitní tutoriály o zmenšování a úpravě snímků pro web je možné spočítat na prstech jedné ruky. Jsem přesvědčen, že finální úpravě snímků je nutné věnovat zvýšenou pozornost, protože právě tyto fotky uvidí na internetu stovky a tisíce lidí.

Přiznám se, že ještě nedávno jsem nebyl příliš spokojen s kvalitou zobrazení fotek, které prezentuji na svém webu. Vyzkoušel jsem snad všechny doporučené postupy zmenšování: od nejjednodušších (zmenšit fotku o polovinu její délky a po každém kroku doostřit) až po ty náročnější z dílny Scotta Kelbyho (kniha Digitální fotografie ve Photoshopu), ale pořád to nebylo to pravé.  Naštěstí před několika měsíci uvolnila firma Zoner svůj program Photo Studio 12. Starší verzi tohoto programu používám pro správu svých fotografií a proto jsem byl zvědavý, jestli mi nová free verze k něčemu bude. Po krátkém testování mě velmi potěšilo, že funkce Resize funguje pro zmenšování fotek tak geniálně, že nemusím provádět žádné další složité kejkle ve Photoshopu.

Používám tedy následující postup: po provedení úprav ve Photoshopu otevřu fotku ve formátu TIFF v programu Zoner Photo Studio 12 Free a použiju nástroj Resize (změna rozměrů). Táhlem ostření doostřím v rozmezí 100 - 130% a uložím opět ve formátu TIFF. Fotka je rovnou ostrá a není nutné používat žádné další způsoby zmenšování a doostření.

Změna rozměrů v Zoneru Photo Studio

 

Dalším krokem je uložení fotky po web. Tuto funkci Zoner samozřejmě také nabízí, nicméně její algoritmus není tak dokonalý jako v případě Photoshopu. Proto v této poslední fázi doporučuji raději použít Photoshop  a jeho funkci Uložit pro web. 

Photoshop - uložit pro web

Fotku otevřu a zvětším na velikost 100%, abych mohl posoudit, jak bude vypadat po změně objemu dat. Potom zvolím Optimalizovat na velikost souboru a zadám hodnotu 200kB. Program automaticky změní objem dat , aby se co nejvíce přiblížil k této hodnotě.

Optimalizovat na velikost souboru

 

Velikost souboru

Stisknu OK a upravenou fotku uložím do příslušné složky. To je všechno, žádné další úpravy nejsou nutné. Jenom mě trochu mrzí, že jsem dříve netušil, jaké možnosti skrývá funkce Resize v Zoneru Photo Studio. Věřím, že tento vynikající algoritmus zmenšování fungoval i ve verzích 10 nebo 11 a pokud bych o tom věděl, jistě bych si ušetřil spoustu práce. Doufám, že tento krátký návod vám alespoň trochu pomůže.

Na závěr ještě srovnání původní a nové fotografie upravené výše popsaným způsobem.

 

 

© 2008 Pavel Sušeň. Fotografie na těchto stránkách jsou výhradním vlastnictvím Pavla Sušně a jsou chráněny autorským zákonem.
Další užití fotografií je možné pouze se souhlasem autora. Počet návštěv: 3375108, tato sekce: 33781. Webdesign Michal Škrabálek