Rozhledna Vartovna

„Na Vartovni, u teho Trojáka, je snáď jakási ďúra do země. Ludé ju tam pamatujú odedávna. Od ní že vede pod zemňú chodba do tmy a do hlúbky a na konci téj chodby snáď sú jakési železné dveři od tajného sklepéní a od velikého pokladu." (Jan Kobzáň, O zbojníkoch a o pokladoch)

Přestože jsem se na kopec Vartovna už několikrát vydal, žádnou podzemní chodbu ani tajné sklepení jsem nenašel. Možná je to dobře, protože pokud si dočtete příběh od Jana Kobzáně až do konce, zjistíte, že strážný duch se svého pokladu jen tak lehce nevzdá a pravděpodobně od něj dostanete pěknou nakládačku. Na Vartovně jsem tedy raději zaměřil svou pozornost jiným směrem - na konci roku 2009 zde byla dokončena stavba nejnovější a podle mě i nejhezčí rozhledny na Valašsku.

Rozhledna Vartovna

Impozantní, 37 metrů vysoká ocelová konstrukce rozhledny je dílem architekta Ivana Bergmanna. Na stavbu bylo použito 270 kubíků železobetonu, 11 tun betonářské výztuže a 51,5 tuny oceli za necelých 8 miliónů korun.  Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 35 metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled na celé Valašsko i část Slovenska. Při dobré viditelnosti jsou jako na dlani vrcholky Vizovických, Vsetínských a Hostýnských vrchů,  vzdálenějších Beskyd i Javorníků. Údajně mohou být vidět dokonce i Vysoké Tatry, ale mám o tom určité pochybnosti. Rozhlednu jsem navštívil už asi 5x, z toho dvakrát za vynikající viditelnosti, ale Tatry nikde. Naštěstí jsou výhledy fantastické i  bez nich.

Rozhledna byla vybudována v rámci programu přeshraniční spolupráce"Rozhledny Hornolidečska a Púchovské doliny na kótách 651 m. n. m." Druhá, partnerská rozhledna se nachází na Slovensku nad obci Dohňany, na hřebeni Tlsté hory. Obě stavby propojuje síť značených stezek a také naučná stezka s informačními tabulemi a odpočívadly.

Rozhledna Vartovna - západ Slunce nad Liptálem

 

Rozhledna Vartovna - pohled do údolí Seninky


Rozhledna je přístupná po značených turistických cestách, nejlépe od obce Seninka nebo od sedla Sirákov mezi Liptálem a Jasennou. Zatímco ze Seninky půjdete místy hodně do kopce, ze Sirákova vede pohodlná lesní cesta, kterou bez velké námahy zvládnete pěšky i na horském kole nebo trekingu. Rozhledna je naštěstí přístupná celoročně a vstup je podle provozního řádu zakázán pouze za bouřky, mlhy, silného větru, sněhu a námrazy. U rozhledny je osazen informační panel naučné stezky a nedaleko dokonce najdete dřevěné WC.

Rozhledna Vartovna - pohled do údolí Seninky

Fotografové mají na rozhledně tak trochu smůlu. O zajímavé výhledy tady rozhodně není nouze, přesto však počítejte s jedním podstatným omezením - ocelové nosníky velmi často brání ve výhledu a prakticky tak není možné zkomponovat pěkný panoramatický záběr. Na těchto stánkách najdete pouze jediné panorama, které se mi podařilo vyfotit. Všechny snímky z rozhledny najdete  ve fotogalerii ve složce Rozhledny na Valašsku.

Rozhledna Vartovna - východ Slunce

 

Rozhledna Vartovna

Rozhledna na Vartovně v noci. Stavbu jsem nasvítil světlometem napojeným na 12 V motobaterku.

© 2008 Pavel Sušeň. Fotografie na těchto stránkách jsou výhradním vlastnictvím Pavla Sušně a jsou chráněny autorským zákonem.
Další užití fotografií je možné pouze se souhlasem autora. Počet návštěv: 3375066, tato sekce: 5597. Webdesign Michal Škrabálek