Sněhové království 2010

Před několika týdny proběhla v beskydských Pustevnách tradiční soutěž v sochání ze sněhu a ledu - již dvanáctý ročník mezinárodní akce Sněhové království. Pokud jste na Pustevnách ještě nebyli, máte poslední šanci si prohlédnout celkem 11 soch, které jsou zatím ještě v dobré kondici, ale díky výraznému oteplení o tomto víkendu ne na dlouho.

Do horského střediska na Pustevnách jsem se bohužel dostal s měsíčním zpožděním, až někdy v polovině února. Naštěstí byly prakticky všechny sochy i po tak dlouhé době od svého vzniku v dobrém stavu, což v předchozích ročnících nebylo pravidlem. Výjimku tvořily pouze dvě sochy z ledu: plastice s názvem Vítr ve vlasech chyběly nejen vlající vlasy, ale dokonce celá hlava a ledovému kozlovi z Velkých Popovic někdo ulomil oba dva rohy.

Sněhové království 2010 - Nosohlavci

Dvanáctého ročníku se zúčastnilo 11 týmů, které u hotelu Tanečnica pracovaly na čtyřech sněhových a sedmi ledových sochách. Pořadatelé chtěli být méně závislí na rozmarech počasí, a proto letos převažovaly ledové sochy - sochařský led se totiž vyrábí uměle. Organizátoři uvádějí, že každá sněhová socha vznikne z válce o průměru a výšce 3 metry, objemu 22 m3 a hmotnosti 11 tun, zatímco ledová socha se tvoří z bloků ledu o hmotnosti 80 kg. Každý ze soutěžících týmů měl k dispozici 15 kusů těchto bloků. Jednotlivé týmy umělců potom s pomocí nejrůznějšího nářadí řežou, sekají a tesají své výtvory. Přitom je sympatické, že sochařského klání se úspěšně zúčastnili nejen profesionální výtvarníci z několika zemí, ale také žáci ze Základní školy Sedmikráska z Rožnova pod Radhoštěm, tentokrát se sněhovou sochou Mešita.

Sněhové království 2010 - Nosohlavci

Kvalitu provedení a nápaditost dokončeného díla potom hodnotí jak odborná porota, tak i diváci. Výsledky odborného i laického hodnocení najdete na stránkách pořadatelů na této adrese.

Na web zatím dávám pouze sochy ze sněhu, ty ledové jsou o něco náročnější na zpracování v počítači, tak je přidám později.

Sněhové království 2010 - Pojď na mou hruď, Fénix

 

Sněhové království 2010 - Fénix, Mešita

 

Sněhové království 2010 - Niterná prosba

 

S kozlem

© 2008 Pavel Sušeň. Fotografie na těchto stránkách jsou výhradním vlastnictvím Pavla Sušně a jsou chráněny autorským zákonem.
Další užití fotografií je možné pouze se souhlasem autora. Počet návštěv: 3375042, tato sekce: 3423. Webdesign Michal Škrabálek