Ledové království

Sněhové království v beskydských Pustevnách pravidelně navštěvují tisíce lidí, zatímco méně známé Ledové království v Pulčínských skálách spatří v průběhu zimy maximálně několik set nadšenců. Mezi obdivovatele ledové krásy se v tomto roce zařadil také filmový štáb České televize z pořadu Toulavá kamera.

Ledové království skal


Ve skalním městě Pulčínských skal, na svazích kopce Hradisko, vytváří zmrzlá voda ledové království, které se jen tak nevidí. Při vhodných podmínkách zde v nejstudenějším ročním období pod skalními převisy vznikají až několik metrů dlouhé rampouchy a ledopády. Podobná zimní výzdoba je jistě běžná i v jiných skalních městech Čech a Moravy, zdejší ledy jsou však velmi atraktivní díky své neobvyklé barvě. Červenohnědá, okrová nebo zářivě oranžová - taková je paleta barev, kterými příroda obdařila led v tomto skalním městě.

Ledopád ve skalách

Barevné rampouchy a ledopády patří ke standartní zimní výzdobě Pulčínských skal. Pro vytrvalé návštěvníky však mají skály připraveno ještě jedno překvapení - na severním, v zimě obtížně dostupném svahu Hradiska, vznikají ve vstupních portálech jeskyní pozoruhodné ledové stalagmity. Podobají se klasickým jeskynním stalagmitům, jen s tím rozdílem, že základním stavebním prvkem není vápenec, ale zmrzlá voda. Tyto krápníky spíše připomínají obrovské kuželky nebo ledové trpaslíky a dosahují až dvoumetrové výšky.

Ledové stalagmity

Zimní výprava do skal může mít mnoho podob. Od příjemné procházky v čerstvém sněhovém poprašku až k pomalému plahočení po pás ve sněhu. Veškerá námaha je však velmi rychle zapomenuta v okamžiku, kdy ve skálách najdeme první barevné rampouchy, ledopády nebo trpaslíky a vstoupíme do jejich ledového království.

Ledopád ve skalách

 

Ledové království

 

Ledoví trpaslíci

 

Ledoví trpaslíci

© 2008 Pavel Sušeň. Fotografie na těchto stránkách jsou výhradním vlastnictvím Pavla Sušně a jsou chráněny autorským zákonem.
Další užití fotografií je možné pouze se souhlasem autora. Počet návštěv: 3375032, tato sekce: 3887. Webdesign Michal Škrabálek