Rozhledna na Čubově kopci

V nejzápadnějším výběžku Javorníků, nedaleko státní hranice se Slovenskem, najdete na 720 metrů vysokém Čubově kopci originální dřevěnou rozhlednu.

Počátky nejstarší rozhledny na Čubově kopci sahají do válečných let 1941 - 1942. V těchto letech vybudoval Zeměpisný ústav Ministerstva vnitra na kopci dřevěnou věž, která však sloužila zejména pro kartografické účely a napomáhala kvalitnějšímu mapování krajiny. Jednoduchá dřevěná konstrukce věže „přežila" druhou světovou válku pouze o několik let a na opravdovou rozhlednu jsme si museli počkat až do roku 1991. V rámci podpory cestovního ruchu novou rozhlednu postavilo zemědělské družstvo z Francovy Lhoty za pomoci místních tesařů. 16 metrů vysoká stavba o čtyřech patrech později přešla do vlastnictví Obecního úřadu a po několika letech byla vzhledem ke špatnému stavu dřevěné konstrukce rozebrána.

 

Rozhledna na Čubově kopci

Dřevěná rozhledna na Čubově kopci nedaleko Francovy Lhoty

Zdá se, že místní obyvatelé a taky turisté si na rozhlednu zvykli natolik, že se bez ní dlouho nevydrželi. Proto v roce 2004 vyrostla na vrcholu Čubova kopci další vyhlídková věž, tentokrát už třetí v pořadí. Tato 18 metrů vysoká stavba s rozšířeným přízemím a stříškou pobitou šindelem je postavena z modřínového a smrkového dřeva a mohu potvrdit, že netradiční rozhledna ve tvaru valašského klobouku do zdejší krajiny dokonale zapadá. Stejná dřevěná konstrukce byla později použita také při stavbě ještě vyšší rozhledny na nedalekém vrchu Královec u Valašských Klobouk.

Pohled na Slovensko

Pohled na Slovensko. Vpravo Lyský průsmyk, v pozadí kopce středního Pováží.

Při pohledu z vyhlídkové plošiny máte před sebou jako na dlani údolí říčky Senice s vesnicemi Francova Lhota a Valašská Senice a za nimi hřeben pohraničních Javorníků. Směrem na západ uvidíte Vizovické vrchy, jižním směrem Lyský průsmyk a Bílé Karpaty. Při opravdu dobré dohlednosti není problém dohlédnout až k vrcholům Malé Fatry. Pro snadnější orientaci jsou na stříšce rozhledny umístěny panoramatické fotografie s popisem jednotlivých vrcholů.

Věž je po celý rok volně přístupná.

Pohled na Slovensko

Pohled na Slovensko.

 

Večer na rozhledně

A ještě dva pohledy na Moravu.

 

Večer na rozhledně

© 2008 Pavel Sušeň. Fotografie na těchto stránkách jsou výhradním vlastnictvím Pavla Sušně a jsou chráněny autorským zákonem.
Další užití fotografií je možné pouze se souhlasem autora. Počet návštěv: 3378404, tato sekce: 3754. Webdesign Michal Škrabálek