Rozhledna Jarcová

Letos v březnu jsem se doslechl, že na kopci Krplov nad Jarcovou u Valašského Meziříčí začala výstavba nové rozhledny. Vzhledem k tomu, že cestou z práce okolo Jarcové projíždím, nedělalo mi žádný problém „zaostřit" přes sklo autobusu na vrchol kopce a opravdu - byla tam !

Dřevěnou rozhlednu postavil na svém pozemku místní podnikatel Vilém Bystroň. Stavbu zahájil na podzim roku 2008 po vybudování příjezdové komunikace a už na Silvestra  proběhlo vztyčení dřevěné konstrukce. Na železobetonových základech stojí čtyři nosné pilíře ze smrkového dřeva, zatímco ostatní části jsou z modřínu. Dokončení 14 metrů vysoké věže proběhlo na jaře roku 2009 a za velké plus považuji skutečnost, že rozhledna je přístupná celoročně a bez omezení.

Rozhledna Jarcová

Nová rozhledna se velmi brzy stala oblíbeným místem turistů, rodinných výletů s dětmi, ale taky vandalů, kterým se stavba příliš nezamlouvá. Rozbitá světla, vytrhané přívodní kabely osvětlení, lavičky pohozené v křoví nebo symbolicky naříznutý nosný pilíř by mohly vyprávět. Pro všechny případy má majitel v záloze náhradní lokalitu a v případě potřeby prý rozhlednu rozebere a přestěhuje jinam. Jenom doufám, že k tomu nikdy nedojde, protože pohled z 11 metrů vysoké vyhlídkové plošiny je prostě dokonalý.

 

Východ Slunce nad vrcholky Moravskoslezských Beskyd.

 

Jarní krajina v okolí Valašského Meziříčí - výhledy z rozhledny na severozápad.

 

 

 

Pohledy k Valašskému Meziříčí.

 

Večerní ValMez

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2008 Pavel Sušeň. Fotografie na těchto stránkách jsou výhradním vlastnictvím Pavla Sušně a jsou chráněny autorským zákonem.
Další užití fotografií je možné pouze se souhlasem autora. Počet návštěv: 3378394, tato sekce: 5097. Webdesign Michal Škrabálek