Rozhledny na Valašsku

Na vrcholky kopců, louky, případně paseky, prostě na místa s perfektním a dalekým výhledem do krajiny chodíme vždycky raději než tam, odkud nic vidět není. Mezi nejlepší zážitky při pobytu v přírodě totiž bezesporu patří jen tak si po namáhavém výstupu na kopec sednout do trávy, v klidu a v pohodě posvačit a pokochat se krásným rozhledem do krajiny.  

Pohled na Slovensko z nové rozhledny v Javorníkách.

Ranní pohled na Slovensko z nové rozhlednyna vrchu Stratenec v Javorníkách.


Teprve v loňském roce jsem si vlastně uvědomil, kolik máme u nás na Valašsku příležitostí k dokonalému rozhledu. Nemyslím tím „jenom" desítky přirozených výhledů z kopců, luk nebo pastvin, ale také nádherná panoramata, která můžeme sledovat z nejvyššího patra rozhledny. Pokud dobře počítám, máme u nás na Valašsku celkem 7 rozhleden.

  • Rozhledna na Čubově kopci nad Francovou Lhotou
  • Rozhledna Královec - na stejnojmenném vrchu nad městem Valašské Klobouky
  • Rozhledna Radhošť - je součástí kaple sv. Cyrila a Metoděje
  • Rozhledna Hostýn - kamenná rozhledna vedle větrné elektrárny
  • Rozhledna Súkenická -na vrchu Čarták, na hřebeni Vsetínských vrchů
  • Rozhledna Jarcová - nová dřevěná rozhledna s perfektním výhledem na Valašské Meziříčí
  • Rozhledna Stratenec - na hřebeni Javorníků

Podle mých informací bude tento seznam ještě delší. V přípravě je stavba rozhledny na vrchu Vartovna nad Seninkou a také nová věž na Slovensku, nedaleko státních hranic v Lysé pod Makytou. Rozhledny jsou v současné době prostě in. Většinu těchto staveb jsem v loňském roce navštívil a na tomto webu budu postupně zveřejňovat snímky, které zde vznikly.

Rozhledna na Stratenci
První na řadě je rozhledna na hřebeni Javorníků na vrchu Stratenec. Díky vysokému smrkovému lesu nebylo prakticky vůbec vidět na Slovensko, a proto zde v průběhu loňského roku vedle tří křížů vyrostla nová dřevěná rozhledna.  Přestože tato věž nepatří mezi nejvyšší, poskytuje velmi pěkný rozhled z hřebene nejen na Moravu, ale také na Slovensko.

Nová rozhledna na vrchu Stratenec v Javorníkách.

Podvečer u nové rozhledny na vrchu Stratenec v Javorníkách.

Pokud vás zajímá, co všechno je z rozhledny vidět, tak na moravské straně jsou to zejména nedaleký hřeben Vsetínských vrchů a vzdálenější, nejvyšší partie Moravskoslezských Beskyd s vrcholy Radhošť, Kněhyně, Smrk a Lysá hora. Za ideálního počasí, např. během zimní inverze, zahlédneme na horizontu i Jeseníky a Praděd, nejvyšší horu Moravy.

Pohled z rozhledny na Moravu - popis.

Popis výhledu na Moravu.

Co se týká výhledu na Slovensko, rozhledně by jistě prospělo ještě jedno patro navíc, protože výhled je stále ještě mírně omezen smrkovým lesem. Přesto máme možnost nahlédnout do hlubokého údolí obce Papradno na úpatí slovenské části Javorníků, částečně do středního Pováží (Veľký Manín) a za dobré viditelnosti spatříme na horizontu nejvyšší vrcholy Malé Fatry (Veľký Rozsutec, Veľký Kriváň, Kľak) a Strážovských vrchů (Strážov).

Popis výhledu na Slovensko.

Ranní pohled na Slovensko.

Všechny snímky z rozhledny na Stratenci najdete ve větší velikosti i v Galerii v sekci Rozhledny na Valašsku.

© 2008 Pavel Sušeň. Fotografie na těchto stránkách jsou výhradním vlastnictvím Pavla Sušně a jsou chráněny autorským zákonem.
Další užití fotografií je možné pouze se souhlasem autora. Počet návštěv: 3375094, tato sekce: 6845. Webdesign Michal Škrabálek