Sněhové království 2009

Přestože se teplota vzduchu již delší dobu pohybuje nad bodem mrazu a sníh doslova mizí před očima, zima ještě nekončí.  V zemi, která se nazývá Sněhové království, je sněhu stále více než dost. Pro všechny lyžaře, snowboardisty, běžkaře - a také pro sochaře.

Sochařské sympozium Sněhové království probíhá každým rokem v horském středisku Pustevny, nedaleko známé hory Radhošť. Zatímco v létě je zde nejvyhledávanějším cílem turistů socha pohanského boha Radegasta, v zimním období je hlavním magnetem expozice obřích sněhových soch.

Sněhové království - Léto

Sochy ze sněhu a ledu
Hlavním organizátorem sochání ze sněhu a ledu je rožnovský ateliér DAGI manželů Hrabalových. Letošní jedenáctý ročník této ojedinělé akce proběhl v první polovině ledna za účasti deseti týmů sochařů z několika zemí Evropy. Ze sněhových válců o průměru a výšce 3 metry a hmotnosti 11 tun vytvořily až čtyřčlenné týmy sochařů zajímavá umělecká díla. Zatímco největší úspěch mezi diváky měl bezesporu pomník lesnímu kolovému traktoru, nazvaný „LKT forever", odbornou porotu zaujala sněhová socha „Absolutní tanečnice".

Sněhové království - Lesní skřítek

Letos poprvé v historii Sněhového království vytvářeli umělci svá díla nejen ze sněhu, ale také z připravených ledových bloků o hmotnosti 300 kg. Zatímco sněhové sochy vznikaly na volném prostranství před hotelem Tanečnica, nádherná Ledová královna, Brána nebo Zlomené srdce byly vytvořeny tak trochu stranou, ve velkém stanu na terase hotelu.

Sněhové království - Brána

Fotografování na Pustevnách
Návštěvnost horského střediska Pustevny je v průběhu sochařského víkendu opravdu rekordní, zavítalo sem 10 až 20 tisíc diváků! V takovém davu lidí je ovšem velmi těžké fotografovat, a proto jsem na Pustevny přijel po skončení celé akce, brzy ráno v pondělí. Tři hodiny fotografování soch ze sněhu a ledu uběhly jako voda a zbytek dne jsem strávil pohodovým pobíháním na běžkách na Radhošť a zpátky. Fantastické zážitky z celého dne umocnila špičková dohlednost při inverzním počasí. Všechny vrcholky Beskyd a Jeseníky s Pradědem byly jako na dlani, zatímco na nedalekém Slovensku vyčnívaly z moře inverzní oblačnosti vrcholy Malé Fatry, Západních i Vysokých Tater. Ledový a velmi silný jižní vítr bohužel naprosto znemožnil fotografování hor. Přestože jsem stativ s fotoaparátem zatížil batohem, obraz v hledáčku byl vlivem silného větru stále roztřesený. Proto nezbývá nic jiného, než na stejnou dohlednost (ovšem bez větru) počkat do další zimySmile

Sněhové království - Zlomené srdce     Sněhové království - Blízkost

Na závěr ještě trochu statistiky:
- První ročník sněhového království proběhl v roce 1998.
- Během předchozích 10 ročníků bylo vytvořeno přes 100 sněhových soch, na nichž se podílelo více než 90 profesionálních výtvarníků z pěti zemí.
- Sochy si přišlo prohlédnout cca 110 000 návštěvníků.
- Podobné akce se samozřejmě konají i jinde.  Další sněhové sochy můžete spatřit například v Ostružné v Jeseníkách nebo ve slovenských Donovalech v Nízkých Tatrách.

Všechny fotografie ze Sněhového království najdete ve fotogalerii, v sekci Valašsko - zajímavosti.   

© 2008 Pavel Sušeň. Fotografie na těchto stránkách jsou výhradním vlastnictvím Pavla Sušně a jsou chráněny autorským zákonem.
Další užití fotografií je možné pouze se souhlasem autora. Počet návštěv: 3375041, tato sekce: 4175. Webdesign Michal Škrabálek